Celiakija je avtoimunska motnja, za katero je značilen neustrezen imunski odziv na gluten, beljakovino, ki jo najdemo v pšenici, ječmenu in rži. Ta odziv vodi do vnetja in poškodb v tankem črevesu, kar ovira absorpcijo hranil in povzroča različne simptome. Z integrativne medicine razumevanje in obvladovanje celiakije vključuje raziskovanje osnovnih bioloških mehanizmov ter sprejemanje celovitega pristopa k oskrbi bolnika.

Integrativna medicina se osredotoča na temeljne vzroke bolezni z raziskovanjem telesnih sistemov na molekularni in celični ravni. Pri celiakiji je osrednji problem nenormalna reakcija imunskega sistema na peptide glutena. Genetska predispozicija igra pomembno vlogo saj večina posameznikov s celiakijo nosi specifične gene humanega levkocitnega antigena (HLA), in sicer HLA-DQ2 in HLA-DQ8.

Ko se zaužije gluten, nekateri peptidi kljubujejo prebavi in prečkajo epitelijsko pregrado tankega črevesa. Ti peptidi so deaminirani z encimom tkivne transglutaminaze (tTG), kar poveča njihovo imunogenost. Imunski sistem te peptide napačno prepozna kot škodljive, kar aktivira T-celično posredovane odzive, ki vodijo do vnetja in atrofije resic—sploščenja drobnih prstastih izrastkov, ki obdajajo tanko črevo in so bistveni za pravlino absorpcijo hranil.

Nove raziskave kažejo, da sta črevesna mikrobiota in prepustnost črevesja (“sindrom prepustnega črevesja”) pomembna dejavnika pri razvoju celiakije. Neravnovesje v črevesni mikrobioti (disbioza) lahko prispeva k povečani prepustnosti črevesja, kar omogoča peptidom glutena bolj neposredno interakcijo z imunskim sistemom.

Pristopi integrativne medicine

Integrativna medicina združuje konvencionalna zdravljenja z dokazano učinkovitimi komplementarnimi terapijami, z namenom zdravljenja celotne osebe—telesa, psihe, intuicije in uma. Pri obvladovanju celiakije se integrativne strategije osredotočajo na prehrano, vzpostavitvi zdravega črevesja, zmanjševanje vnetja in obravnavo spremljajočih simptomov.

  • Stroga brezglutenska dieta: Temelj obvladovanja celiakije je dosledno dosmrtno upoštevanje stroge brezglutenske diete. Odprava vseh virov glutena omogoča celjenje črevesne sluznice in izboljšanje ali izginotje simptomov. Ključno je izobraževanje o prepoznavanju skritih virov glutena in preprečevanju navzkrižne kontaminacije.
  • Prehranska podpora: Zaradi malabsorpcije lahko posamezniki trpijo zaradi pomanjkanja železa, kalcija, vitamina D, vitaminov skupine B in drugih hranil. Prehranske ocene in ustrezna dopolnila lahko pomagajo obnoviti optimalne ravni in izboljšati splošno zdravje.
  • Celjenje črevesja in ravnovesje mikrobioma: Probiotiki in prebiotiki lahko pomagajo obnoviti zdravo ravnovesje črevesne mikrobiote. Uživanje fermentiranih živil, kot so vodni kefir in kislo zelje, vnaša koristne bakterije. Dodatki, kot sta glutamin in cink, lahko podpirajo celjenje črevesja in zmanjšajo prepustnost.
  • Protivnetna prehrana: Vključevanje živil, bogatih z omega-3 maščobnimi kislinami (laneno seme in orehi), antioksidanti (iz raznolike barvite zelenjave in sadja) ter fitonutrienti, lahko pomaga zmanjšati sistemsko vnetje.
  • Obvladovanje stresa: Kronični stres lahko poslabša prebavne simptome in vpliva na imunsko funkcijo. Prakse za povezovanje uma in telesa, kot so meditacija čuječnosti, joga, tai chi in dihalne vaje, lahko zmanjšajo raven stresnih hormonov in spodbujajo zdravje črevesja preko osi črevesje-možgani.
  • Zeliščni in prehranski dodatki: Nekatera zelišča, kot sta drhtec (slippery elm) in slezova korenina (marshmallow root), imajo pomirjujoč učinek na prebavila.
  • Obravnava spremljajočih stanj: Celiakija je pogosto povezana z drugimi avtoimunskimi motnjami, kot sta sladkorna bolezen tipa 1 in avtoimunska bolezen ščitnice. Integrativni pristop vključuje spremljanje in obvladovanje teh stanj skupaj s celiakijo.

Potencial in previdnostni ukrepi

Čeprav integrativne terapije ponujajo zelo veliko, niso nadomestilo za strogo brezglutensko dieto—edino dokazano zdravljenje za celiakijo. Redni pregledi in spremljanje so bistveni za preprečevanje zapletov, kot so osteoporoza, anemija in povečano tveganje za nekatere vrste raka.

Zaključek

Pristop k celiakiji z vidika integrativne medicine poudarja pomen razumevanja njenih osnovnih mehanizmov ter sprejemanja celovitega pristopa k oskrbi. Z vključevanjem strogega prehranskega režima, prehranske podpore, sprememb življenjskega sloga in primernih terapij se življenje s celiakijo bistveno izboljšaja.

MAHA
Slovenska cesta 54, 1000 Ljubljana, Slovenija, Europe

Tel. +386 51 248 888
e-pošta: info@maha.clinic

NAROČITE SE NA PRVI PREGLED

Pon, tor, sre: 8:00 – 15:00
Čet: 12:30 – 20:00
Pet: 8:00 – 13:30

© Avtorske pravice 2024 – Maha / izdelava strani visualbraingravity