Svet se spreminja z nezadržno hitrostjo in z njim tudi medicina. V zadnjih 20 letih smo priča ne samo napredku ampak revoluciji v povezovanju različnih medicin v učinkovito celoto.

STIK Z NAMI

V medicini je bila vedno prisotna napetost med preteklim in trenutnim razumevanjem. Zdaj pa je znova napočil čas, da naredimo korak naprej in združimo različne metode v učinkovito celoto. Tradicionalno tega pristopa nismo sprejemali zlahka. Proti koncu 20. stoletja so sicer obstajali resni in dobri poskusi v to smer, vendar žal niso imeli dovolj močnih znanstvenih potrditev, četudi je zdrava logika že dolgo slutila smiselnost tovrstne povezave.

Na srečo je zaradi velikih vlaganj v znanost v zadnjih desetletjih močno napredovala tudi znanstvena tehnologija. Ta napredek prinaša nov zagon za razvoj različnih medicinskih področij in spodbuja ponovno povezovanje ter nadgradnjo v sodobno, celovito obliko.

Vzroki za kronične bolezni modernega časa
Zgornja shema v oker krogih prikazuje 8 glavnih vzrokov modernega sveta za razvoj večine bolezni s katerimi danes oboleva človek.

Hkrati se v zmedi z različnimi poimenovanji zvrsti medicine pogosto težko znajdemo, saj ni vedno jasno, kaj pravzaprav ločuje integrativne, biološke in klasične pristope. Vprašanje je, ali smo zdravniki v resnici tako močno razdeljeni v teh časih razcveta pristopov, materialov in tehnologij. Verjetno ste slišali za izraze, kot so biološka medicina, integrativna medicina, funkcionalna medicina in še kaj.

Po svetu se ta poimenovanja pogosto uporabljajo: npr. biološki pristop je priljubljen v nemško govorečih deželah, funkcionalni v ZDA, integrativni v romanskem svetu.

Za nas je to “predalčkanje” v sodobni medicini nepotrebno. Pomembno je povezovati znanja in metode iz različnih področij – takšno nesebično združevanje nam omogoča bolj celostne rešitve in je točno to, kar v teh modernih časih najbolj potrebujemo.

Da, ekipa je tista, ki nas dela odlične. Raziskave in razvoj so nas, kot človeštvo pripeljale tako daleč, da danes posameznik ne more “Stati inu obstati”. Srčno in predano delo ekipe je tisto, ki nas pelje naprej. Tisti ki nas poznate veste, da smo znanstveno in tehnološko izredno napredna ustanova in odkar predavamo o našem delu širom po svetu, ugotavljamo, da smo ustanova na svetovni ravni. Posebna zahvala gre našim obstoječim gostom (pacientom), ki v naše delo zaupate že 11 let. Odprih kartotek imamo ta moment cca 15.000 in kar dobrih 70% nas obišče iz priporočil, od ust do ust. Brez vas, ni nas in iskrena in srčna hvala za zaupanje.

V razmišljanju o smeri medicine, ki je v resnici samo ena, torej delitev na zahodno, tradicionalno ipd. je po našem mnenju neumestno, smo pripravili zgornjo shemo. Na vodoravni osi je striktnost v pristopu ali je ta čisto klasičen "zahodni" ali čisto alternativen ter na navpišni osi ali razume človeško zdravje široko ali ozko. Poudariti je potrebno, da vse to ne govori o tem ali je dobro ali slabo, pač pa o perspektivi, ki jo ima in pravzaprav je moderna medicina vse to, torej kombinacija vseh štirih kvadrantov.
STIK Z NAMI

Ne pozabimo, da so usta del telesa in pomemben vir vzrokov!


Če že govorimo o vplivu ust na razvoj modernih kroničnih obolenj se moramo vprašati kako se bakterije, vnetni mediatorji ter materiali širijo po telesu?

1. Prva in najočitnejša pot je s slino. Človek na dan proizvede 1l do 1. l sline, ki jo redko izpljune temveč jo pogoltne. V slini je prisotno vse kar je v ustih, npr. bakterije, ki so v obzobnih žepkih, kovinski delci, ipd. Za bakterije se je pokazalo, da jih je sicer manj, kot dejansko v obzobnih žepih ali “granulomih”, ki so prebili kost in se drenirajo v usta, vendar se vsak dan brez prestanka, t.i. kronično, s slino spustijo, kot po toboganu v želodec in od tod naprej v črevo. Tiste najbolj škodljive tudi preživijo želodčno kislino in vplivajo na celo vrsto obolenj v črevesju, vključujoč onkološka obolenja.

2. Druga je tudi zelo očitna je s krvjo in limfo. Telo neprestano drenira tkiva, imunski sistem pa tudi uspešno pospravlja ali v bezgavkah ali pa v krvi. Praviloma bi lahko po tej poti škodljivi dejavniki dosegli oddaljena tkiva. Izkaže se, da je tukaj obramba kar izrazita.

3. Na tretjo pot gotovo ni nihče pomislil in je verjetno najslabše zaščitena. To je po zunajcelični snovi, kjer prej omenjeni škodljivi dejavniki potujejo po mrežju kolagena, hialuronske kisline, fibronektina in še kar nekaj molekul, ki so obdane z “vodnim gelom”, ki je prvobitno namenjen potovanju snovi iz žil k celicam in endogenih škodljivih odpadkov iz celic v izločalne organe – v glavnem jetra in ledvica. Ta prostor imenujemo tudi Pischingerjev prostor. Vsebinsko lahko preberete več na tej povezavi.